מחקר איכותני

מחקר איכותני

המחקר האיכותני עוסק בהקשבה, ניתוח וארגון סיפורים אישיים לכדי תובנות מעשיות.
המחקר האיכותני עוסק בזיהוי תפיסות (מה אנשים יודעים) ועמדות (מה הם חושבים על כך) של אוכלוסיות מגוונות.

השיטות והכלים שאנו מעמידים לרשותך:

  • קבוצות מיקוד
  • ראיונות עומק עם מגוון אוכלוסיות וסגמנטים
  • מחקרים אתנוגרפיים

 

 

קבוצות מיקוד – טכניקה מחקרית המתבססת על דינאמיקה קבוצתית הכוללת 8-10 משתתפים הנבחרים "בפינצטה". בקבוצת המיקוד עוסקים במגוון סוגיות ודילמות המעסיקות מקבלי החלטות.

בשל מורכבות ניהול אפקטיבי של קבוצת מיקוד קיים הכרח בקיומם של מספר תנאים:
• יכולת תכנון וגיוס
• מנחה מן המעלה הראשונה אשר ידע לנהל נכון את השתתפות חברי הקבוצה, למנוע הטיות ורציה חברתית, ובסיכומו של דבר לאסוף את המידע המעמיק שיאפשר בסופו של דבר השגת תובנות ישימות.
• יכולת ניתוח, הסקת מסקנות ומתן פרשנות כולל כלים מעשיים לפעולה

קיימות סוגיות מחקריות בהן עדיף להשתמש ב"מיני קבוצות מיקוד" הכוללות 4-6 משתתפים בלבד.

צור קשר לקבלת הצעת מחקר לדילמות שמעסיקות אותך

 

ראיונות עומק – ראיונות עומק הנן שיחות אישיות מעמיקות בין חוקר מקצועי ומיומן לבין מרואיינים רלוונטיים לשאלה המחקרית. ראיונות עומק מתאימים בעיקר ב- 5 מקרים מרכזיים:

א.      כאשר נושא השיחה מאד אינטימי או אז בשיחה אישית ניתן להגיע לרמת פתיחות מרבית. שיחות בנושא הרגלים מיניים למשל.
ב.      כאשר נדרש ניתוח מאד מעמיק הכולל שיחה מתמשכת בין המראיין למרואיין
ג.       כאשר המרואיין נדרש לספר בקצרה על עמדתו ואין צורך להטרידו למפגש קבוצתי ממושך. למשל כשרוצים לברר סיבות נטישה / מעבר למתחרים
ד.      כאשר קיים קושי ארגוני לתזמן ולרכז קבוצת אנשים לשיחה משותפת ועדיף לשוחח עם כל אחד בנפרד. כאשר מדובר באוכלוסייה המוגבלת מבחינת תנועה, למשל.
ה.      כאשר מדובר במחקר הכולל מומחים בתחומם. למשל תחקור מנהלי מחלקות בבתי חולים, מנכ"לים וכד'

את הראיונות מקובל לקיים באחת מ- 2 אופנים: א) טלפוני, ב) פנים אל פנים

באופן טבעי מחקר המבוסס על ראיונות טלפוניים זול ומהיר יותר. אנו נוטים להמליץ ביצוע ראיונות טלפוניים כאשר אין ערך מוסף משמעותי למפגש פיזי בין המראיין למרואיין. החיסכון במשאבי חברת המחקר מאפשר ביצוע מחקר מהיר, זול ואפקטיבי ללקוח. ראיון טלפוני לרוב נמשך כחצי שעה והוא מאפשר הבנה רחבה של הסיפור האישי של המרואיין בהקשר המחקר.

קיימים מחקרים בהם למפגש הפיזי חשיבות רבה. בשיחות בהן נדרשת העמקה ומיקוד קשב המרואיין אין תחליף למפגש הפיזי. בדרך זו אנו יכולים לנטרל עיסוק במסיחי דעת ע"י המרואיין ולשמור על רמת רצינות ומיקוד בשיחה.

למרות שראיונות עומק על פי רוב הנם בין מראיין אחד למרואיין אחד, ניתן, ואף רצוי, לקיים במקרים מסוימים דיאדות (מראיין עם 2 מרואיינים) או טריאדות (מראיין עם 3 מרואיינים)

 

מחקר אתנוגרפי – המחקר האתנוגרפי מבקש להזיז את זירת המחקר ממעבדת המחקר החברתית במכון המחקר אל סביבת החיים של אוכלוסיית המחקר. ביצוע תצפיות ושיחות עם משתתפי מחקר בביתם,  במקום עבודתם, השתתפות באירועים החברתיים והמשפחתיים מאפשרים הבנה מעמיקה והוליסטית של נקודות הממשק שלהם עם המותג.

הנחת המוצא של המחקר האתנוגרפי היא שהאדם יטה להתנהג בחופשיות ובטבעיות גבוהה יותר כשיהיה בסביבה מוכרת אותה הוא חווה כמוגנת ובטוחה.

מספר דוגמאות למחקרים אתנוגראפיים שקיימתי:

  1. קניות באינטרנט – תצפית על הרגלי גלישה, כולל ראיונות אישיים בבתים. ניתוח תהליכי קנייה, זיהוי חסמים, הרגלי חיפוש והתייחסות להזדמנויות מחיר.
  2. משחקי ילדים – ניתוח עולם צרכי המשחק של ילדים, תצפיות בבתים, גני שעשועים, חדרי ילדים, ראיונות עם הורים וילדים, פיתוח רעיונות למשחקים חדשים וקבלת משוב על רעיונות בפיתוח
  3. הרגלי טיפוח של גברים – ליווי גברים לאורך נקודות ציון מרכזיות במהלך היום, זיהוי צמתי הטיפוח בשגרת יומם, לרבות תצפית ותיעוד סביבת והרגלי הטיפוח
  4. אוכל ושתייה לאורך יום העבודה – ביקור וביצוע ראיונות במגוון מקומות עבודה. תיעוד מרחבי אוכל, תיעוד מקררי עובדים, ניתוח העדפות והרגלים מההשכמה ועד החזרה הביתה מהעבודה

 

אשמח לשמוע ממך מה הן הדילמות והאתגרים שלך ולהציע פתרון מקצועי ומותאם אישי.

 

"כמנהלת מותג פמפרס ישראל עבדתי עם גיורא שסיפק שירותי מחקר לפמפרס ולשאר מותגי פרוקטר אנד גמבל ישראל. גיורא סיפק שירותי מחקר אמינים ומקצועיים. המחקרים שהוביל היו מקיפים ויסודיים, תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר ומענה לכל השאלות אותן חיפשנו. כל אלה אפשרו קבלת החלטות שיווקיות אסטרטגיות טובה יותר.
הידע והמיומנות הרבים שהפגין והמעורבות השוטפת של גיורא בפעילות השיווקית ובתוצאות העסקיות של המותג, אפשרו ללמידה להיות מתמשכת ולא רק פר פרויקט.
לצד יכולותיו המקצועיות המרשימות, היה תענוג לעבוד עם גיורא גם ברמה האישית.
רוני נוימן, מנהלת מותג אזורית של פמפרס